Current Tenders

T4.08-4 Horticultural, Pest, Pool and Water Management

Local Government Procurement Pty Ltd (LGP) invites tenders for Standing Offers to supply: Horticultural, Pest, Pool and Water Management.

The Tender closed at 2:00 pm AEST Monday 4 May 2020.  

Submissions were received from the following sixteen (16) Tenderers:

1      Alto Valves & Fittings Pty Ltd

2      BTX Group Pty Ltd

3      Chlorine Discounters

4      Gilba Solutions Pty Ltd

5      Globe Australia Pty Ltd

6      Greenway Turf Solutions

7      IQ & Pierce Pool Equipment

8      Ixom Operations Pty Ltd

9      Jotoc Pty Limited t/as Turfcare Australia

10     Living Turf

11     Nowra Chemical Manufacturers Pty Ltd

12     Nuturf Pty Ltd

13     Omega Chemicals

14     Parkside Produce

15     PJC Sportsturf

16     Redox Pty Ltd

Event / Activity

Proposed Date

Evaluation & selection of preferred Tenderer(s)

8-10 weeks from closing

Report and recommendation to LGP Board

2 weeks after evaluation

Execution of Deed

4-6 weeks from Recommendation Report

Commencement / Implementation

1 September 2020

Initial Completion date

31 August 2023 (Three years (3) after commencement)

Possible extensions to

31 August 2026 (Three (3) terms of twelve (12) months)

 

 

T1.20 Line and Road Marking Works, Associated Hardware and Services

Local Government Procurement Pty Ltd (LGP) invites tenders for Standing Offers to supply: Line and Road Marking Works, Associated Hardware and Services

 

The Tender closed at 2:00 pm on Friday, 1st May 2020.  The electronic tender box opening was witnessed as per legislative requirements. Submissions were received from the following 15 Tenderers:

 

1.  Avente Linemarking
2.  Central West Linemarking Pty Ltd
3.  Combined Traffic Manegement P/L

4. Complete Linemarking Services Pty Ltd
5.  Crown Traffic Solutions
6.  Ellis Profilinf (QLD) Pty Ltd
7.  J & M Road Marking Specialist Pty Ltd
8.  Jenalad Pty Ltd
9.  Northside Line Marking Global Pty Ltd
10. OZ Linemarking (NSW) Pty Limited
11. Planet Civil Pty Ltd

12. Ring Us Group Pty Ltd

13. Roadline Removal

14. Wollongong Linemarking Services Pty

15. Workforce Road Services Pty Ltd

 

An indicative timetable for the conduct of this RFT is described below.  

Event/activity Proposed date
Evaluation & selection of preferred Tenderer(s) 8-10 weeks from closing
Report and recommendation to LGP Board 2 weeks after evaluation
Execution of Deed 4 - 6 weeks from report
Commencement / Implementation 1st Aug 2020
Initial Completion date 2 years after
commencement
Possible extensions to Three (3) terms each of
twelve (12) months

 

 

 

 

 

 

 

 

T2.13-2 Extn 1 Bitumen, Emulsions and Asphalt Materials and Services - (Extension 1)

Local Government Procurement Pty Ltd (LGP) invites tenders for Standing Offers to supply: Bitumen, Emulsions and Asphalt Materials and Services.

This RFT provides an opportunity for additional parties to be appointed as approved panel members. This process does not affect existing panel members and they do not need to lodge new tender submissions.

Obtaining Documentation: Tender documents may be obtained by registering via the E Tendering Portal: www.tenderlink.com/lgp

Requests for General Information regarding the RFT:  Please contact Tender Officer Candice Galvez on 02 8270 8720, or via email at [email protected].  

Deadline:  Tender closes at 2:00 pm on Friday, 29 May 2020.

Lodgement:  Submissions should be lodged in the Electronic Tender Box via http://www.tenderlink.com/lgp  by the time and date nominated. Late, emailed or facsimiled submissions will not be accepted.

Non-Mandatory Tender Briefing:  A non-mandatory tender briefing will be held at 10.30am, 6 May 2020 via Webinar only. All interested parties are strongly encouraged to attend.  Interested parties should pre-register attendance by registering at https://lgp.wufoo.com/forms/t2132-e1-bitumen-emulsions-and-asphalt-material/  Please note that registrations close at 5:00 pm on Tuesday 5 May 2020.

An indicative timetable for the conduct of this RFT is described below.  

Event/Activity Proposed Date
Issue of RFT 28 April 2020
Briefing Session 6 May 2020
Closing Date for Tenders 29 May 2020
Evaluation & Selection of Preferred Tenderer(s) 2-3 weeks from closing
Report and Recommendation to LGP Board 2 weeks after evaluation
Execution of Deed 2 weeks from report
Commencement/Implementation Date of execution of Deed
Initial Completion Date 30 June 2021
Possible Extension to 2 x 1 year extensions

 

T12.08-4 Professional Consulting Services (Stage 2)

Local Government Procurement Pty Ltd (LGP) invites tenders for Standing Offers to supply: Professional Consulting Services (Stage 2)

 

The Tender closed at 2:00 pm on Monday, 4th May 2020.  The electronic tender box opening was witnessed as per legislative requirements. Submissions were received from the following Tenderers:

 

Category 1 - Architectural & Interior Design:

 

1.                        Melocco & Moore Architects Pty Ltd

2.                        Hames Sharley

3.                        Barnson Pty Limited

4.                        Beca Pty Ltd

5.                        BKA Architecture

6.                        Allen Jack+Cottier

7.                        Brewster Hjorth Architects

8.                        Caldis Cook Group Architects

9.                        WELSH & MAJOR ARCHITECTS PTY LTD

10.                      King & Campbell Pty Ltd

11.                      SHAC (Schreiber Hamilton Architecture)

12.                      MODE DESIGN Corp. Pty Ltd

13.                      Brewster Murray Pty Limited

14.                      Terroir

15.                      Complete Urban Pty Ltd

16.                      Plandev

17.                      DEM (Aust) Pty Ltd

18.                      Phillips Marler

19.                      Deicke Richards Architects Pty Ltd

20.                      DesignInc Ltd

21.                      CKDS Architecture Pty Limited

22.                      Cardno (NSW/ACT) Pty Ltd

23.                      Kennedy Associates Architects

24.                      Distinctive Living Design

25.                      WMK Architecture Pty Ltd

26.                      Francis-Jones Morehen Thorp Pty Ltd

27.                      Cunnigham Gill Architects

28.                      Gran Associates Australia Pty Ltd

29.                      Hill Lockart Architects

30.                      Exhibition Studios Pty Ltd

31.                      GM Urban Design & Architecture Pty Ltd

32.                      Architectus

33.                      SARM Architects Pty Ltd

34.                      DTB Architects Pty Ltd

35.                      Webber Architects

36.                      GHD PTY LTD

37.                      Dale C. Carr & Associates Pty Ltd ATF Dale C. Carr Family Trust

38.                      Redshift Architecture & Art Pty Ltd

39.                      The Trustee for Eckford Johnson Partners Unit Trust

40.                      BHI Architects Pty Ltd

41.                      G2 Architects Pty Limited

42.                      Bokor Pty Ltd

43.                      Hector Abrahams Architects Pty Ltd

44.                      Sam Crawford Architects

45.                      Adwjohnson

46.                      Conybeare Morrison International Pty Ltd

47.                      Richard Small & Phil Quinton Architects Pty Ltd.

48.                      Urakawa Jenkins Pty Ltd

49.                      Peter Andrews + Associates Pty Ltd

50.                      Brandon and Associates Pty Ltd ATF Brandon & Associates Unit Trust

51.                      Lacoste + Stevenson Architects

52.                      Fisher Design and Architecture

53.                      DGP Water Pty Ltd

54.                      Ktlyons Pty Limited

55.                      Space Design Architecture

56.                      SJB Architects

57.                      Michael Davies Architecture Pty Ltd

58.                      Nimbus Architecture and Heritage Pty Ltd

59.                      Archedg Pty Ltd T/A Smith + Tracey Architects

60.                      Hyve Designs

61.                      Tonkin Zulaikha Greer Architects

62.                      BTB Architecture Studio Pty Ltd

63.                      BuiltConsult

64.                      Empire Project Management Pty Ltd

65.                      Premise Australia Pty Ltd

66.                      Chris Elliott Architects Pty Ltd

67.                      EDSICO Pty Ltd

68.                      CARE PLANNING PTY LTD

69.                      Medical Architecture Australasia Pacific Pty Limited

70.                      Figgis & Jefferson Tepa Pty Ltd

71.                      Gat & Associates

72.                      The Peron Group Pty Ltd

 

Category 2 - Asset Management Services:

 

1.                        Slattery Australia Pty Ltd

2.                        Rapid Map Global & Iconyx Division

3.                        Kamen Engineering Pty Ltd

4.                        ARRB Group Ltd

5.                        APV Valuers & Asset Management

6.                        Morrison Low Consultants

7.                        Scott Fullarton Valuations Pty Ltd

8.                        WMA Water Pty Ltd

9.                        Complete Urban Pty Ltd

10.                      Savills Project Management Pty Ltd

11.                      CT Management Group

12.                      ShineWing Australia Pty Ltd

13.                      Detection Services Pty Ltd

14.                      Cardno (NSW/ACT) Pty Ltd

15.                      Hill PDA

16.                      Infrastructure Management Group Pty Ltd

17.                      Total Drain Cleaning Services Pty Ltd

18.                      Hydrosphere Consulting

19.                      A. Prince Consulting Pty Limited

20.                      Peak Services

21.                      Asset Technologies Pacific Pty Ltd

22.                      WSP Australia Pty Ltd

23.                      Jones Lang LaSalle (NSW) Pty Ltd

24.                      Covaris Pty Ltd

25.                      Currie & Brown (Australia) Pty Ltd

26.                      Ironbark Group Pty Ltd

27.                      Pavement Management Services

28.                      APP

29.                      Burchills Engineering Solutions

30.                      James Rose Consulting Pty Ltd

31.                      GHD PTY LTD

32.                      Public Works Advisory

33.                      Living Turf

34.                      Cambia Consulting Pty Ltd

35.                      ICD Asia Pacific

36.                      JJ Ryan Consulting Pty Ltd

37.                      Haskoning Australia Pty Limited

38.                      MBMpl Pty Ltd

39.                      BG&E Engineers

40.                      Mike Brearley & Associates Pty Ltd

41.                      Atom Consulting (a trading business of Paradigm Digital Pty Ltd)

42.                      Lion Systems Pty Ltd (atf Bartholomew Family Trust)

43.                      Oranasoft

44.                      Stark Engineering Consulting Pty Ltd

45.                      Kellogg Brown & Root (KBR)

46.                      Lucid Consulting Engineers (NT) Pty Ltd

47.                      Australis Advisory Group Pty Ltd

48.                      Hydrology and Risk Consulting

49.                      Brandon and Associates Pty Ltd ATF Brandon & Associates Unit Trust

50.                      Lands Advisory Services Pty Ltd

51.                      Bridge Knowledge Pty Ltd

52.                      C2Hills Consultancy

53.                      Tonkin Consulting Pty Ltd

54.                      DGP Water Pty Ltd

55.                      Ktlyons Pty Limited

56.                      Wood Research and Development (Australia) Pty Ltd

57.                      Turnbull Engineering Pty Ltd

58.                      Shepherd Services Pty Ltd

59.                      System Solutions Engineering

60.                      Planet Civil Pty Ltd

61.                      pitt and sherry operations pty ltd

62.                      TK BUSINESS GROUP

63.                      SAFM Solutions Pty Limited

64.                      AEC Group Pty Ltd

65.                      BOSUN Engineering Consultants Pty Ltd

66.                      BuiltConsult

67.                      ProLead Plus

68.                      XYST

69.                      Enspire Solutions Pty Ltd

70.                      EDSICO Pty Ltd

71.                      CARE PLANNING PTY LTD

72.                      Talis Consultants

73.                      Herron Todd White

74.                      The Peron Group Pty Ltd

 

Category 3 - Building Services Engineering

 

1.                        Beca Pty Ltd

2.                        SLR Consulting Australia Pty Ltd

3.                        Getex Pty Ltd

4.                        Wilkinson Murray Pty Limited

5.                        Erbas & Associates Pty Ltd

6.                        Cardno (NSW/ACT) Pty Ltd

7.                        Jones Nicholson Pty Ltd

8.                        Total Drain Cleaning Services Pty Ltd

9.                        Asset Technologies Pacific Pty Ltd

10.                      WSP Australia Pty Ltd

11.                      City Plan Strategy and Development Pty Ltd

12.                      Webb Australia Group (NSW) Pty Ltd

13.                      Aargus Pty Ltd

14.                      McCallum PFCA

15.                      RGH Consulting Group Pty Ltd

16.                      Lehr Consultants International (Australia) Pty Ltd

17.                      GHD PTY LTD

18.                      Dale C. Carr & Associates Pty Ltd ATF Dale C. Carr Family Trust

19.                      Matrix Thornton Consulting Engineers

20.                      Northrop Consulting Engineers Pty Ltd

21.                      Clear Safe Environmental Solutions

22.                      Trinitas Group Pty Ltd

23.                      Kellogg Brown & Root (KBR)

24.                      Lucid Consulting Engineers (NT) Pty Ltd

25.                      SCP Consulting Pty Ltd

26.                      System Solutions Engineering

27.                      MEINHARDT AUSTRALIA PTY LTD

28.                      MGP BUILDING & INFRASTRUCTURE

29.                      ADP Consulting

30.                      EDSICO Pty Ltd

31.                      SHA

32.                      The Peron Group Pty Ltd

An indicative timetable for Stage (2) of this RFT is described below.

Event/Activity Proposed date

Stage 2 - Categories 1, 2, & 3

 
Issue RFT(s) Stage 2 31 Mar 2020
Closing Date for Stage 2 Tender(s) 4 May 2020
Evaluation of Stage 2 Tenderer(s) 3 weeks from closing
Stage 2 - Categories 4 & 5  
Issue RFT(s) Stage 2 23 June 2020
Closing Date for Stage 2 Tender(s) 27 July 2020
Evaluation of Stage 2 Tenderer(s) 3 weeks from closing
Stage 2 - Categories 7 & 8  
Issue RFT(s) Stage 2 15 Sept 2020
Closing Date for Stage 2 Tender(s) 19 Oct 2020
Evaluation of Stage 2 Tenderer(s) 3 weeks from closing
Stage 2 - Categories 6, 9, 10 & 11  
Issue RFT(s) Stage 2 8 Dec 2020
Closing Date for Stage 2 Tender(s) 12 Jan 2021
Evaluation of Stage 2 Tenderer(s) 3 weeks from closing
Recommendation Report for Stage 2 to LGP Board Mar 2020
Execution of Deed 8-10 weeks from report
Commencement / Implementation 1 June 2021
Initial Completion date 3 years after commencement
Possible extensions to Three (3) terms each of  twelve (12) months

This timetable is indicative only and LGP may change the timetable at any time.

T12.08-4 Professional Consulting Services (Stage 1)

Local Government Procurement Pty Ltd (LGP) has completed the evaluation process for the RFT T12.08-4 Professional Consulting Services (Stage 1).

Tenders were received from the 399 Tenderers, the following however will not be invited to Stage 2:

1. Amir Saeed Homainejad t/as 3 Dimensional Information Modelling

2. AECOM Australia Pty Ltd

3. Arcadis Australia Pacific Pty Ltd

4. Biodiversity Solutions Australia Pty Ltd

5. Civille Pty Ltd

6. Conrad Gargett Pty Ltf as Trustee for Conrad and Gargett Unit Trust t/as Conrad Gargett Ancher Mortlock Wooley

7. Hendry Group Pty Ltd

8. Julia Mabel Kaul t/as Julie Kaul Planning and Policy

9. The Trustee for LandTeam Unit Trust t/as LandTeam

10. Urbanspec Engineering Pty Ltd

11. Philip Chun BC NSW Pty Ltd

12. Smith & Tzanne Pty Ltd

13. SPG Projects Pty Ltd

14. SWARS International Pty Ltd

15. Turner & Townsend Pty Ltd

16. Ward Civil Consulting Pty Ltd

17. Devitt Consulting Pty Ltd